"Załóż i prowadź własny biznes - to łatwiejsze niż myślisz!"
Projekt realizowany w ramach działania 8.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego
Najczęściej zadawane pytania
Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na pytania, które najczęściej dostajemy od kandydatów do projektu
"Załóż i prowadź własny biznes - to łatwiejsze niż myślisz!"
Kiedy zaczyna się rekrutacja do projektu?
Proces rekrutacji zaplanowany został od połowy września 2016 roku do końca listopada 2016 roku.
Obszar jakich powiatów muszę zamieszkiwać , aby móc wziąć udział w projekcie?
Uczestnikami/Uczestniczkami projektu mogą być wyłącznie osoby zamieszkujące (co oznacza posiadające zameldowanie) na terenie powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego ziemskiego, ząbkowickiego, jaworskiego, jeleniogórskiego ziemskiego, kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego, złotoryjskiego.
Na jaką dotację mogę liczyć, biorąc udział w projekcie?
W ramach projektu można otrzymać dotację do 20 000 złotych z przeznaczeniem na zakup inwestycyjnych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia i funkcjonowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Dotacja stanowi pomoc publiczną de minimis.
Czy mogę wziąć udział w projekcie, jeśli w przeszłości prowadziłem już własną działalność gospodarczą, która została zlikwidowana?
W projekcie mogą wziąć udział osoby, które nie prowadziły jednoosobowej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu oraz osoby, które w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu nie wzięły dotacji ze środków publicznych na przystąpienie do spółdzielni socjalnej.
Czy mogę wziąć udział w projekcie jeśli jestem rolnikiem?
Nie. Osoby będące rolnikami, nie mogą wziąć udziału w projekcie.
Czy mogę wziąć udział w projekcie, jeśli byłem zarejestrowany jako przedsiębiorca
w Krajowym Rejestrze Sądowym?
Nie mogą być uczestnikami projektu osoby, które były zarejestrowane jako przedsiębiorcy w KRS lub prowadziły działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu.
Czy wystarczy, jeśli posiadam meldunek tymczasowy na terenie powiatów objętych wsparciem w projekcie?
Tak. Meldunek tymczasowy jest wystarczający.
Ile będę miał czasu na wydatkowanie otrzymanej dotacji?
Na wydatkowanie środków z otrzymanej dotacji, przedsiębiorca będzie miał maksymalnie 30 dni kalendarzowych.
Czy mogę w ramach otrzymanej dotacji kupować rzeczy używane?
Co do zasady nie ma przeciwwskazań, aby kupować z otrzymanej dotacji rzeczy używanych, niezbędnych do uruchomienia jednoosobowej działalności gospodarczej. Niemniej zakup takich rzeczy możliwy jest wyłącznie w oparciu o fakturę ( realizator projektu nie dopuszcza zakupów rzeczy używanych w oparciu o umowy cywilno- prawne ze sprzedawcami) oraz sprzedający ma obowiązek wystawić do sprzedawanych rzeczy Oświadczenie o pochodzeniu rzeczy. Oświadczenie to zawiera klauzulę, iż dana rzecz nie została zakupiona w okresie ostatnich 5 lat z publicznych środków. Dodatkowo używane rzeczy nie mogą być obciążone żadną formą leasingu, kredytu, zastawu oraz jest wolny od wszelkich zajęć majątkowych.
Czy otrzymam w projekcie wsparcie finansowe na zapłatę obowiązkowych składek ZUS?
Tak. W ramach projektu przewidziane jest tzw. pomostowe wsparcie finansowe, które przedsiębiorca uzyskujący wsparcie w projekcie może przeznaczyć w pierwszej kolejności na opłaty z tytułu ZUS, US, księgowość, ubezpieczenie zakupionego sprzętu, najem lokalu. Wsparcie pomostowe wypłacane jest jako refundacja poniesionych kosztów, co oznacza, że najpierw trzeba opłacić składki ZUS, a następnie realizator projektu w oparciu o przedłożony dokument, zwraca pieniądze na konto przedsiębiorcy. Wsparcie pomostowe stanowi pomoc publiczną de minimis.
Jak długo muszę utrzymać firmę, aby dotacja stała się bezzwrotna?
Obowiązek utrzymania firmy na rynku wynosi 12 miesięcy od daty otrzymania dotacji. Liczy się data podpisania z realizatorem projektu umowy na otrzymanie dotacji, a nie data uruchomienia jednoosobowej działalności gospodarczej.
Czy muszę w jakikolwiek sposób zabezpieczyć otrzymaną dotację?
Tak. Udzielana dotację należy zabezpieczyć. Wymagane są łączone formy zabezpieczeń. Każda osoba , której udzielana jest dotacja, musi ją zabezpieczyć wekslem in blanco oraz dodatkowo ma do wyboru jedną z poniższych form zabezpieczenia:
-
1 żyrant- osoba z potwierdzonymi zarobkami w wysokości co najmniej 4600 złotych brutto
-
2 żyrantów – osoby z potwierdzonymi zarobkami w wysokości co najmniej 2300 złotych brutto każdy
-
Blokada środków na koncie w kwocie 22000 zł na okres 13 miesięcy od daty podpisania umowy na dotację z w ramach projektu
-
Hipoteka na nieruchomości będącej własnością osoby starającej się o dotację ( np. mieszkanie)- koszty zabezpieczeńponosiUczestnik/Uczestniczka projektu na własny koszt. Hipoteka ustanowiona jest do czasu wywiązania sięprzez Uczestnika/Uczestniczkę z zobowiązań projektowych
-
Zastaw na innym rodzaju majątku własnego w ramach indywidualnych negocjacji. Ostateczna decyzjaco do przyjęcia formy zabezpieczenia leży w gestii realizatora projektu.
Czy w ramach projektu przewidziane są szkolenia do osób, chcących otrzymać dotację na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?
Tak. Każdy Uczestnik/Uczestniczka projektu zobowiązany jest do uczestnictwa w szkoleniach przygotowujących do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz napisania biznesplanu. Każdy Uczestnik/Uczestniczka musi wziąć udział w co najmniej 80% zaplanowanych do realizacji szkoleń.
Jak długo będą trwały szkolenia?
Szkolenia będą trwały przez około 25 dni szkoleniowych w okresie od grudnia 2016 roku do marca 2017 roku. Dokładne terminy będą ustalane z poszczególnymi grupami Uczestników/Uczestniczek projektu po zakończeniu procesu rekrutacji.
Czy każda osoba, która zostanie zakwalifikowana do projektu ma zagwarantowane,
że otrzyma dotację?
Nie. Dotacje zaplanowano dla około 90% Uczestników/Uczestniczek projektu. W praktyce oznacza to, iż część osób, których biznesplany zostaną ocenione najniżej przez zewnętrzną (niezależną od realizatora projektu Komisję Oceny Wniosków) nie otrzyma dotacji.
Czy ktoś pomoże mi napisać biznesplan?
Co do zasady, biznesplany tworzone są przez Uczestników/Uczestniczki projektu indywidualnie. W ramach wsparcia projektowego, każdy osoba może skorzystać z indywidualnego wsparcia specjalistów z dziedzin biznesowych na etapie przygotowania biznesplanów. Wsparcie doradcze ma pomóc poszczególnym osobom, przygotować jak najlepsze biznesplany ich własnych przedsięwzięć.
Czy otrzymam wzory dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o dotację oraz napisania biznesplanu?
Tak. Wszystkie podstawowe dokumenty, niezbędne do otrzymania dotacji i napisania biznesplanu dostarczy Uczestnikom/Uczestniczkom realizator projektu.
Jakie osoby mają pierwszeństwo w przyjęciu do projektu?
Co do zasady do projektu przyjmowane są osoby będące bez pracy, w wieku powyżej 30 lat. Pierwszeństwo przyjęcia do projektu mają kobiety, osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby w wieku 50+. Punkty dodatkowe, a tym samym większe szanse na otrzymanie wsparcia w ramach projektu mają następujące osoby:
-
Zamieszkujące na terenach wiejskich
-
Długotrwale bezrobotne czyli takie, które pozostają bez pracy powyżej 12 miesięcy
-
Bierne zawodowo ( dotyczy obszarów poza powiatami wałbrzyskim ziemskim, kłodzkim, ząbkowickim
-
Osoby o niskich kwalifikacjach –czyli takie, które maja maksymalnie wykształcenie średnie
-
Osoby z niepełnosprawnościami- czyli takie, które posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
-
Osoby w wieku 50 +
-
Kobiety
Czy po założeniu firmy i otrzymaniu dotacji mogę liczyć na pomoc realizatorów projektu?
Tak. Każdy przedsiębiorca, który uzyska wsparcie w projekcie, objęty zostanie przez okres 12 miesięcy dodatkowym wsparciem doradczym i/lub szkoleniowym. Realizator projektu przez cały okres pierwszych 12-stu miesięcy działalności przedsiębiorcy na rynku, będzie z nim w stałym kontakcie i będzie udzielał mu niezbędnej pomocy.
Czy muszę mieć jakieś wyjątkowe umiejętności biznesowe, aby otrzymać wsparcie
w projekcie?
Nie. Aby otrzymać wsparcie w projekcie nie są wymagana, żadne specjalistyczne kursy lub wyjątkowe umiejętności lub wiedza z zakresu prowadzenia własnego biznesu. Niemniej każda osoba, która będzie chciała otrzymać dotację na utworzenie własnej działalności gospodarczej w ramach projektu, będzie zobowiązana do przejścia rozmowy kwalifikacyjnej z doradcą zawodowym, którego zadaniem będzie określenie predyspozycji Kandydata/Kandydatki do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W wyniku prowadzonych rozmów kwalifikacyjnych utworzona zostanie lista osób o najwyższych predyspozycjach do prowadzenia własnego biznesu, które zostaną zakwalifikowane do projektu.
Jestem studentem studiów stacjonarnych. Czy mogę wziąć udział w Waszym projekcie?
Tak. W projekcie mogą wziąć udział studenci studiów stacjonarnych.