top of page

Formy wsparcia

W tej sekcji znajdą Państwo informacje o planowanych formach wsparcia dla uczestników.

W ramach projektu prowadzona jest indywidualna i kompleksowa aktywizacja społeczno-zawodowa w oparciu o opracowaną dla każdego uczestnika ścieżkę reintegracji oraz Indywidualny Plan Działania. Uczestnicy zostaną skierowani na poniższe formy wsparcia, zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami i potrzebami.​

Obligatoryjnymi formami wsparcia są:

  •  specjalistyczne poradnictwo psychologiczne oraz prawne,

  •  poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy,

  •  treningi kompetencji oraz treningi rozwijania umiejętności społecznych niezbędnych na rynku pracy,

  •  kursy i szkolenia,

  •  staże zawodowe,

  •  coaching.

​​ 

Opis form wsparcia dostępnych dla uczestników w ramach projektu:

1.  ​ INDYWIDUALNE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIEM I PRAWNIKIEM

Usługa aktywnej integracji o charakterze społecznym obejmująca zaplanowanie ścieżki reintegracji oraz wsparcie uczestników w  ramach realizacji projektu, zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczestników.

2.  PORADNICTWO ZAWODOWE I POŚREDNICTWO PRACY

Poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy ma za zadanie wskazać uczestnikom indywidualną drogę rozwoju zawodowego, tak aby zmienić na stałe ich sytuację na rynku pracy. 

Poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy składa się z trzech etapów: 

  • I etap: Identyfikacja potrzeb i indywidualna analiza każdego uczestnika projektu oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego oraz stopnia oddalenia od rynku pracy,

  • II etap: Przygotowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD) dla każdego z uczestników, 

  • III etap: Poradnictwo zawodowe w oparciu o metodę balansowania kompetencji.

​​

​3.   TRENING KOMPETENCJI I TRENING ROZWIJANIA UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH

Celem treningu kompetencji jest aktywizacja społeczna uczestników poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności w zakresie rozwoju i doskonalenia umiejętności interpersonalnych. Obejmuje ono następujące zagadnienia: komunikacja werbalna i niewerbalna, asertywność (określenie swoich słabych i mocnych stron, wzmacnianie poczucia własnej wartości, zarządzanie sobą w czasie). Podczas wsparcia w ramach treningu rozwijania umiejętności społecznych uczestnicy nauczą się jak dopasować swoje umiejętności, kwalifikacje oraz predyspozycje do ofert i wymagań rynku pracy, określą swoją sylwetkę zawodową, poznają metody i techniki poszukiwania pracy, przygotują się do rozmowy kwalifikacyjnej.

 4.   KURSY I SZKOLENIA UMOŻLIWIAJĄCE NABYCIE, PODNIESIENIE LUB ZMIANĘ KWALIFIKACJI

I KOMPETENCJI  ZAWODOWYCH NIEZBĘDNYCH NA RYNKU PRACY

Udzielane uczestnikom zgodnie z indywidualnymi potrzebami określonymi ścieżce reintegracji oraz Indywidualnym Planie Działania. Zostaną zakończone nabyciem odpowiednich zaświadczeń i certyfikatów potwierdzających nabyte kompetencje, kwalifikacje. 

5.   NABYCIE DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO

Uczestnicy projektu nabędą nowe doświadczenie zawodowe na indywidualnie dopasowanych stażach.

6. COACHING

Celem zadania jest zwiększenie motywacji do pracy nad zmianą dotychczasowego funkcjonowania w sferze psychospołecznej, wzrostu umiejętności i kompetencji społecznych, zwiększenie kompetencji życiowych, wzrost umiejętności rozwiązywania problemów interpersonalnych, nabycie/podniesienie kompetencji miękkich w zakresie świadomego kształtowania kariery zawodowej oraz poprawa kondycji psychicznej, wzrost umiejętności pokonywania własnych barier i ograniczeń, nabycie umiejętności funkcjonowania                        w środowisku pracy, podwyższenie jakości życia. Realizacja zadania wpłynie na ograniczenie sfery ubóstwa oraz ograniczenie korzystania z systemu opieki społecznej poprzez wykorzystanie instrumentów integracji społeczno – zawodowej, których celem będzie praca nad świadomym i samodzielnym podjęciem przez uczestnika decyzji dotyczącej drogi rozwoju zawodowego oraz nad dostosowaniem się do wymogów rynku pracy przy współpracy z coachem oraz osiągnięcie efektu polegającego na zwiększeniu motywacji do pracy nad zmianą dotychczasowego funkcjonowania w sferze psychospołecznej.

bottom of page